پیوندها

سنت هاي رنگا رنگ ژاپن

شايد بتوان ژاپن را مهد سنت هاي رنگارنگ ناميد؛ كشوري كه مردمي به شدت پايند به اين سنت ها دارد و با وجود پيشرفت‌هاي گوناگون هنوز از آداب سنتي پيروي مي‌كند. ژاپني ها معتقدند اين سنن به زندگي آنها نشاط مي‌بخشد و اخلاق، مذهب و باورهاي ديني را براي آيندگان محفوظ مي‌دارد. براي آشنايي با محبوبترين سنت هاي ژاپن مي توانيد اقدام به خريد بليط هواپيما كنيد با ما همراه شويد.


فوكاسا

ژاپني ها از فوكاسا يا همان شاخه خوش يمن بامبو در فستيوال توكا ابيسو بهره مي‌برند. در ماه ژانويه برخي از زيارتگاه‌هاي ژاپن، بازارهايي براي فروش شاخه‌هاي تزيين‌شده و شانس‌آور بامبو برپا مي‌كنند. اين فستيوال ها بيش از نيم ميليون بازديدكننده دارند و ميكوها (زنان خدمتكار در معابد شينتويي) در آن به تزيين شاخه‌هاي بامبو مي‌پردازند.

ياماياكي

ياماياكي در لغت به معناي سوختن كوه در آتش است. ژاپني ها در فستيوال ياماياكي گياهان روييده بر كوه را پيش از آنكه بهار فرا برسد، مي‌سوزانند. اين كار صحنه هاي شگفت انگيزي خلق مي‌كند كه اغلب با آتش بازي نيز همراه است. يكي از داستانهاي قديمي ريشه اين سنت را به مشاجره بر سر زمين‌هاي باستاني و مشكلات مربوط به گراز‌هاي وحشي مي‌داند.

مامه ماكي

جشن ستسوبون كه در آخرين شب پيش از شروع بهار برگزار مي‌گردد با سنت هاي جالبي همراه است. ژاپني ها بر اين باورند كه روح هستي در اين شب به جهان نزديك‌ مي‌شود و شياطين نيز در اين هنگام خود را آشكار مي‌سازند. بدين ترتيب والدين در سراسر ژاپن نقاب‌هاي شيطان (اوني ماسك) بر چهره مي‌گذارند تا كودكانشان با پرتاب دانه‌هاي تف‌داده سويا به سوي آنها، شيطان را از خود دور كنند.

موچي

موچي يا همان كيك‌هاي برنجي محبوب ژاپني با كوبيدن انواع مختلفي از برنج هاي چسبناك توسط يك چكش چوبي تهيه مي‌شوند. اين خمير چسبناك در انتها به اشكال مختلفي نظير قطعات مربعي، فرم داده مي‌شود و به عنوان مواد اوليه در تهيه غذاهاي ساده بسياري كاربرد دارد. خوردن موچي در ژاپن به شدت رايج و محبوب است و كمتر كسي پيدا مي شود كه آن را دوست نداشته باشد. ساخت موچي به صورت صنعتي نيز صورت مي‌پذيرد با اين حال هنوز در برخي مراسم‌ها مانند مراسم سال نو، بسياري از خانواده‌ها به صورت سنتي موچي درست مي‌كنند.

اهوماكي

اهوماكي از ديگر سنت هاي رايج ژاپني است كه در خلال مراسم سستوبون برگزار مي‌شود. ژاپني ها در اين آيين به خوردن يك رول كامل سوشي قطعه‌ نشده در جهت شانس فنگ‌شويي مي‌پردازند. جالب است بدانيد اهوماكي پيشتر تنها در اوساكا رايج بود اما در سال‌هاي اخير به سنتي متدوال در ميان مردم ژاپن بدل شده است. گفتني است خوردن سوشي اهوماكي براي خوش يمني بايد در سكوت كامل صورت پذيرد!

اونسن

اونسن چشمه هاي‌ آبگرم مورد علاقه ژاپني‌ها است. مردم ژاپن معتقدند آب‌هاي اونسن بايد پاك و تميز بمانند و استفاده‌كنندگان بايد قبل از ورود به آن خود را نظافت كرده و خوب بشويند. بنابراين افراد پيش از ورود به اونسن حمام مي كنند و چون نبايد حوله هاي خود را به درون آب ببرند و جايي هم براي قرار دادن حوله وجود ندارد، طبق راه‌ حلي سنتي آن را روي سرشان مي‌گذارند.

هاتوشي

هاتوشي يكي از سنت هاي ژاپني است كه در عيد سال نو برگزار مي‌گردد. در آيين هاتوشي يا همان اولين خورشيد، خانواده‌ها هنگام سحر از خواب بيدار مي‌شوند و پس از صرف صبحانه‌اي مفصل در مراسمات مذهبي و فعاليت‌هاي تفريحي شركت مي‌‌كنند.

ياكوتا

لباس‌هاي سنتي و از جنس كتان ژاپني ها ياكوتا ناميده مي‌شود كه بسيار نيز گران قيمت است. مردان و زنان با پوشيدن ياكوتاي تابستانه در فستيوال ماتسوري فضايي پر نشاط به جشن ها مي بخشند و اين آيين را گرامي مي‌دارند.

فوكوبوكورو

فوكوبوكورو در لغت به معني كيسه شانس است. بر اساس اين سنت، كيسه‌اي اسرارآميز با تعدادي محصول تخفيف‌ دار در آن، هنگام تعطيلات سال نو به خريدار پيشنهاد مي‌شود. اين كيسه در برخي موارد شامل تخفيف به روي محصولات گرانقيمت است اما بيشتر راهي براي خلاص شدن از اجناس اضافي مغازه‌ها به شمار مي رود!

https://tikban.com/

 

نوشته شده توسط رضا رمضاني | ۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۲:۱۷ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |