پیوندها

سرزمين فراعنه و سفر هوايي به آن

مصر سرزمين فراعنه و آيين هايي است كه زماني در سراسر قلمرو اين پادشاهي حرف اول را مي زدند؛ آيين هايي بس عجيب و خوفناك! براي مسافراني كه قدم به مصر امروزي مي گذارند، اين ابهت و ترس هنوز هم احساس مي شود. آنها كه مي خواهند چيزي از اين سرزمين باستاني و شكوه گذشته اش، به ارمغان ببرند،

مي توانند چرخي در بازارهاي قديمي قاهره بزنند تا سوغات مورد نظر خود را انتخاب كنند. سايت ما در انتخاب سوغات هاي مصري و تهيه بليط هواپيما به شما كمك مي كند .

ميني هرم

از آنجايي كه ميني هرم ها نماد تعيين كننده اي براي كشور مصر به شمار مي روند، يكي از محبوب ترين سوغاتي هايي هستند كه مسافران در مصر خريداري مي كنند. هرم سبز جيزا يكي از پربازديدترين جاذبه هاي جهان و تنها شگفتي به جا مانده از دوران باستان به شمار مي رود. از آنجايي كه دو هرم كوچك تر يعني هرم خَفره و هرم منكوره نيز جاذبه هاي تاريخي به حساب مي آيند، بازديدكنندگان معمولا مجموعه مينياتوري را به عنوان سوغاتي مي خرند. در كنار اين ميني هرم ها، ديگر مجسمه هاي كوچك از مصر باستان مانند Sphinx نيز در ميان گردشگران محبوب هستند.

طومار پاپيروس

يكي ديگر از اشياي متعلق به مصر باستان كه به شدت در ميان گردشگران با قيمت بليط هواپيما پر فروش است، طومار پاپيروس است. پاپيروس كاغذ مورد استفاده در دوران مصر باستان بود كه از مغز گياه پاپيروس تهيه مي شد. البته طومار پاپيروسي كه امروزه به فروش مي رسد، تنها كپي از نمونه اصل مي باشد.

با اين حال حتي اين نمونه هاي غير اصلي نيز بسيار جالب بوده و مشابه نمونه واقعي به نظر مي رسند. طومارهاي پاپيروس شكل ها و اندازه هاي مختلف داشته و تصاوير متفاوتي از نبرد فراعنه تا الفباي هيروگليف روي آنها نقش بسته است.

 

نشان سوسك اسكاراب

مصريان باستان از طلسم هايي به شكل سوسك هاي كوچكي به نام اسكاراب استفاده مي كردند. در آن زمان، اين سوسك هاي كوچك نشان از نوعي اهميت مذهبي در مذهب مصريان باستان داشتند، اما امروزه اين سوسك ها يكي از سوغاتي هاي مورد علاقه مسافران بعد از بليط هواپيما لحظه آخري به شمار مي روند. مي توانيد اين سوسك هاي كوچك را در همه اندازه ها، رنگ ها و مواد پيدا كنيد و برخي از آنها حتي به الفباي هيروگليف مزين شده اند. جالب تر اينكه حتي دستبندها و گردنبندهايي نيز از اين سوسك ها ساخته شده و بسياري از مسافران آنها را به گردن يا دست دارند.

كارتوچه

كارتوچه يكي ديگر از سوغاتي هاي محبوب متعلق به مصر باستان است. كارتوچه يك شي تزئيني به شكل بيضي با يك خط افقي در انتهاي خود است كه يك متن روي آن حك شده است. 

شما مي توانيد اين كارتوچه ها را روي بسياري از معابد باستاني مصر مشاهده كنيد. امروزه اين كارتوچه ها در جنس هاي مختلفي از سنگ تا مرمر به عنوان سوغاتي براي توريست ها به فروش مي رسند. با اين حال از آنجايي كه صنعت نقره سازي در مصر بسيار گسترده است، مسافران معمولا مي توانند اين اشيا را در شكل گردنبندهاي نقره خريداري كنند.

 اما تنها دليل محبوب بودن اين گردنبدها در ميان گردشگران، نام بزرگ صنعت نقره مصر نيست، بلكه آنها مي توانند نام خود را هم به خط هيروگليف روي آنها حك كنند.

جلابيه مصري

جلابيه يك لباس فرهنگي و سنتي در مصر است كه از يك پارچه شل شبيه يك پيراهن براي مردان و زنان طراحي شده است. اگرچه تعداد كساني كه امروزه اين لباس را در پايتخت به تن مي كنند، زياد نيست؛ در نواحي روستايي و مناطق خارج از پايتخت بسياري اين لباس را به تن دارند. طرح ها و سبك هاي اين لباس در استان هاي مختلف متفاوت است و برخي رنگارنگ و بعضي ديگر نيز به رنگ سياه با قلابدوزي هاي رنگين هستند. اين را هم بايد بدانيد كه جلابيه براي مردان مصري معمولا يك لباس اساسي به شمار مي رود و از آنجايي كه نماد فرهنگ مصر هستند، مغازه هاي بسياري را خواهيد يافت كه اين لباس ها را بفروشند.

لباس مخصوص رقص شكم

رقص شكم كه ريشه آن مصري است، نوعي رقص عربي است كه از حركات معين و موسيقي خاصي تشكيل شده است. رقص شكم همواره بخشي از فيلم هاي سيا و سفيد مصري بوده و در طول سال ها نيز تحول پيدا كرده است. لباس مخصوص اين رقص نيز در سبك ها و رنگ هاي متفاوتي بوده و با قلابدوزي هاي پر زرق و برق مزين شده اند. از آنجايي كه بازديدكنندگان معمولا مسحور رقصندگان و لباس هاي آنها مي شوند، اين لباس را به عنوان سوغات خريداري مي كنند.

 

 

جعبه هايي با شكل هاي هندسي

اين جعبه ها كه به عنوان جعبه لوازم آرايشي نيز شناخته مي شوند، محبوبيت زيادي در مصر داشته و در جاهاي بسياري به فروش مي رسند. اين جعبه ها در شكل ها و اندازه هاي مختلف بوده و با الگوهاي هندسي اسلامي تزئين شده اند. بسياري از مناظر تاريخي مصر از اين الگوهاي هندسي را و وجود آنها در معماري چندين بناي تاريخي در مصر مشهود است. اگرچه الگوهاي هندسي اسلامي به دوره اسلامي مصر باز مي گردد، وجود اين الگوها حتي به دوره مصر باستان هم بر مي گردد.

دمپايي هاي چرمي

دمپايي هاي چرمي دست ساز در رنگ هاي روشن قفسه بسياري از غرفه هاي بازار مصر را به خود اختصاص داده اند. بسياري از توريست ها يك دل نه صد دل عاشق اين دمپايي هاي چرمي و رنگ هاي آنها مي شوند. اگرچه اين دمپايي ها جالب هستند، در واقع سوغاتي نيستند. آن چيزي كه اين دمپايي ها را به سوغاتي هاي محبوب بدل كرده، نماد فرعون است. اين دمپايي ها نه تنها هداياي خوبي به شمار مي روند، بلكه نمادي از روزهاي مصر باستان نيز هستند.

 

بطري هاي شني-شيشه اي

استفاده از شن به عنوان يك ابزار هنري را مي توان در سراسر دنيا ديد. مصر هم مانند هر جاي ديگر مركز بطري هاي شيشه اي و سفالي بوده و اين بطري ها يكي از قديمي ترين صنايع دستي مصر به شمار مي روند. شيشه با ماسه سفيد خالصي پر مي شود كه از بيابان هاي مصر تهيه شده است. اگرچه بسياري از فروشندگان دوره گرد اين بطري ها را مي فروشند، در شهرهايي مانند داهاب، آسوان و لوكسور بيشتر محبوب هستند.

 

كلاه هاي سنتي

مصر در قلمرو فرهنگ مصري بزرگ، ميزبان فرهنگ هاي متنوعي بوده است. بنابراين پوشش هاي متنوعي نيز در سراسر مصر يافت مي شوند. يكي از اين پوشش ها كلاه است كه برخي از آنها هنوز نيز مورد استفاده قرار مي گيرند. يكي از اين كلاه ها كه بسياري از گردشگران  به عنوان  بليط ارزان هواپيما سوغات مي خرند، كلاه نوبيايي است. كلاهي كه در نوبيا در نزديكي شهر آسوان يافت شده و توسط مردان نوبيا مورد استفاده قرار مي گيرد. در بازارهاي قاهره مانند بازار خان الخليل نيز مي توان اين كلاه ها را ديد.

 https://tikban.com/

نوشته شده توسط رضا رمضاني | ۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۰:۴۶ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |