پیوندها

بازديد از مساجد روسيه

وقتي در مورد معماري مكان هاي مقدس در روسيه حرف مي زنيم، نخستين تصويري كه به ذهن مان مي رسد، گنبدهاي طلايي كليساهاي ارتدوكس است كه به شكل پياز هستند. شايد عجيب باشد ولي ۲۰ درصد از جمعيت روسيه را مسلمانان تشكيل مي دهند و اين كشور بيش از ۸ هزار مسجد را در خود جاي داده است. سايت ما نگاهي به زيباترين مساجد روسيه انداخته است و در اين بين مي توانيد اقدام به تهيه بليط اينترنتي هواپيما روسيه را از سايت ما انجام دهيد. 

مسجد جامع مسكو

 مسجد جامع مسكو كه در سال ۲۰۱۵ و بعد از يك دوره وقفه ۱۰ ساله بازگشايي شد، بلندترين مسجد اروپا لقب گرفته است. اين مسجد كه ظرفيت ۱۰ هزار نفر را با خريد بليط هواپيما خارجي دارد، ۶ طبقه بوده و از چندين راهرو، يك كتابخانه، يك موزه و يك محوطه نمايشگاه تشكيل شده است.

قلب چچن در گروزني

قلب چچن يك مسجد كلاسيك با نماي بيروني سفيد و نيز سنگ هاي مرمر در نماي داخلي خود است. اين مسجد با شكوه كه پس از احمد قادرف، نخستين رئيس جمهور چچن اين نام را به خود گرفته، ۴ مناره به طول ۶۳ متر و يك گنبد عظيم به طول ۳۲ متر دارد. قلب چچن گنجايش ۱۰ هزار نفر را داشته و تنها مسجد روسيه است كه در تمام روزهاي هفته باز است.

مسجد بلغار در كازان

تنها مسجد تمام سفيد در روسيه، مسجد بلغار است كه در سال ۲۰۱۲ افتتاح شده است. اين مسجد كه محلي ها آن را تاج محل كازان مي نامند، كريدوري دارد كه از ۸۸ ستون تشكيل شده است. مسجد بلغار در فهرست ميراث جهاني يونسكو به ثبت رسيده و بزرگ ترين قرآن جهان، كتابي باشكوه متشكل از سنگ هاي قيمتي را در خود جاي داده كه ۸۰۰ كيلوگرم وزن داشته و جابجايي آن به ۱۶ نفر نيرو نياز دارد.

مسجد جمعه در دربند

مسجد جمعه كه قديمي ترين مسجد روسيه است، در دربند داغستان واقع شده است. اين مسجد كه تأسيس آن به سال هاي ۷۳۳ و ۷۳۴ پس از ميلاد بر مي گردد، در فهرست ميراث معنوي يونسكو نيز به ثبت رسيده است.

 

مسجد لولا تولپان در يوفا

ساخت مسجد لولا تولپان كه در سال ۱۹۸۹ تأسيس شده است و به معناي شكوفه گل لاله است، ۹ سال زمان برده است. اين مسجد امروزه به خاطر معماري عجيب مدرن خود شناخته شده است؛ مسجدي كه مركز اصلي مسلمانان جمهوري خودمختار باشكورتوستان  بعد از بليط هواپيما لحظه آخري به شمار مي آيد.

مسجد جامع مايكوپ

يكي از محبوب ترين جاذبه هاي جمهوري آديگيا در روسيه، مسجد جامع ميكوپ است كه در سال ۲۰۰۰ ميلادي ساخته شده است. اين مسجد كه مهم ترين مركز مسلمانان در اين جمهوري به شمار مي رود، بر خلاف بسياري از مساجد ديگر به روي توريست ها نيز باز است.

مسجد Qolsarif در كازان

مسجد كلساريف كه بخشي از مجموعه تاريخي و معماري كرملين كازان است، ديدني ترين جاذبه كازان به شمار مي رود. اين مسجد كه تعداد مناره هاي آن بيش از هر مسجد ديگري در روسيه است، مي تواند ۶ هزار مسلمان را در خود جاي دهد.

مسجد مركزي نيژنكامسك (Nizhnekamsk)

اين مسجد كه در سال ۹۶ ميلادي و به مناسبت سي امين سال تأسيس شهر افتتاح شده، نه تنها يك مسجد كه يك قطب فرهنگي و مركز آموزشي نيز به حساب مي آيد. مسجد مركزي از يك مدرسه، يك كتابخانه، يك مركز فرهنگي و تاريخي و يك هتل تشكيل شده است.


دور گردون گر دو روزي بر مراد ما نگشت.

 

نوشته شده توسط رضا رمضاني | ۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۲:۵۴ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |