پیوندها

چارتر چارتر كه مي‌گويند، يعني چه؟انواع چارتر بر اساس زمان

چارتر شناور: در اين حالت چارتركننده مثلا براي سه ماه تابستان  تمام يا بخشي از صندلي‌هاي يك پرواز را چارتر مي‌كند و بليط رفت و برگشتِ آن را در همين سه ماه مي‌فروشد و بليط برگشت در اين حالت محدوديت زماني ندارد. مثلا بعضي از ايرلاين‌هاي ايراني صندلي‌ها يا تمام هواپيماي خود را در مسير فرودگاه ازمير و فرودگاه اسپارتا در تركيه چارتر مي‌دهند و تقريبا تمام تورهاي اين مسير روي پروازهاي چارتر برقرار مي‌شوند.


چارتر بك تو بك (Back To Back): مربوط به زماني است كه چارتركننده موظف مي‌شود بليط‌هاي چارترش را يا يك فاصله‌ي زماني مشخص بين زمان رفت و برگشت بفروشد. مثلا شما يك بليط چارتر به مقصد استانبول مي‌خواهيد و اپراتور به شما مي‌گويد تاريخ قيمت بليط خارجي برگشتتان بايد حتما و حداكثر تا دوهفته بعد از پرواز رفت باشد.

چارتر بلاك (Block): در اين حالت چارتركننده بايد بليط‌هاي پروازش را در يك تاريخ مشخص رفت و يك تاريخ مشخص برگشت بفروشد. يعني وقتي براي خريد اين بليط مراجعه مي‌كنيد، اپراتور به شما مي‌گويد مثلا فقط در تاريخ ۲۲ مرداد بليط رفت و ۲۷ مرداد بليط برگشت پرواز چارتر مسير مورد نظرتان را دارد و در تاريخ‌هاي ديگر موجود نيست.

تفاوت بليط چارتر و سيستمي در چيست؟

مهم‌ترين تفاوت اين دو بليط خارجي هواپيما در اين است كه بليط سيستمي كاملا برخلاف چارتر، فقط توسط خود شركت‌هاي هواپيمايي يا نمايندگي‌هاي معتبرشان فروخته مي‌شود.
دومين تفاوت بليط چارتر و  سيستمي در اين است كه برنامه‌ي پروازهاي سيستمي از سوي ايرلاين در طول سال مشخص است و شما از مدت خيلي قبل تا درست پاي پرواز مي‌دانيد كه هواپيما در چه روزهايي از هفته به كدام مقصد پرواز دارد و قيمت آن پرواز نيز در تمام طول سال مشخص است.

گاهي در وب‌سايت‌هاي مخصوص فروش بليط چارتر يا در پيامك‌هاي تبليغاتي قيمت‌هاي عجيب و وسوسه‌كننده‌اي به چشممان مي‌خورد. مثلا بليط تهران ـ مشهد فقط ۸۰هزار تومان. براي بسياري از مسافران سوال پيش مي‌آيد كه چرا بهاي اين بليط‌ها اين‌قدر ارزان است.

در پرواز چارتر اين امكان را نداريد كه تاريخ يا ساعت پروازتان را تغيير بدهيد، هزينه‌ي پرداختي هم تقريبا بدون بازگشت است، اما پرواز سيستمي اين‌طور نيست. در پرواز سيستمي اگر برنامه‌ي سفرتان تغيير كرد مي‌توانيد تاريخ يا ساعت پروازتان را تغيير بدهيد، يا حتي بليط را پس بدهيد و با كسر جريمه‌ي كنسلي، مبلغ بليط را دريافت كنيد.

در پرواز سيستمي قيمت بليط خارجي هواپيما بر اساس گروه سني تعريف مي‌شود و بهاي بليط كودكان در ايرلاين‌هاي مختلف بين ۵۰ تا ۷۵ درصد بليط بزرگسالان است و براي بليط نوزادان در پروازهاي داخلي و خارجي بايد بين ۱۰ تا ۳۰درصد قيمت بليط بزرگسالان را بپردازيد. است. در پرواز چارتر بهاي بليط تمام افراد بالاي ۲سال اعم از كودك و بزرگسال يكسان است. بنابراين اگر خانوادگي سفر مي‌كنيد يا در گروه همسفرانتان كودكان در سنين متفاوت هستند شايد بهتر باشد كه بليط سيستمي تهيه كنيد.
نوشته شده توسط رضا رمضاني | ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۲:۲۵ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |