پیوندها

پرواز چارتر چيست و چه فرقي با پرواز سيستمي دارد؟

 چارتركننده: به آژانس‌ها و دفاتر خدمات مسافرتي كه بخشي از صندلي‌هاي يك پرواز يا همه‌ آن را اجاره مي‌كنند، يا همه يا تعدادي از تخت‌هاي يك هتل را كرايه مي‌كنند چارتركننده مي‌گويند.

 چارتردهنده: به آن شركت هواپيمايي (ايرلاين) يا هتلي كه صندلي‌هاي پرواز و تخت‌هاي اتاق‌هايشان را اجاره مي‌دهند، چارتردهنده مي‌گويند.

اين‌ها كلياتي درباره‌ي مفهوم چارتر بودند. حالا مي‌خواهيم كمي روي عبارت پرواز چارتر تمركز كنيم. مي‌خواهيم بدانيم پرواز چارتر چيست و چه ويژگي‌هايي دارد.

پرواز چارتر چيست؟  
وقتي كه تمام صندلي‌هاي يك بليط خارجي هواپيما در يك مسير پروازي در اختيار چارتركننده قرار بگيرد به آن پرواز چارتر مي‌گوييم. مثلا وقتي كه آژانس هواپيمايي يك مسير پروازي مثلا تهران ـ استانبول يا تهران ـ مشهد را براي مدتي چارتر كند، به آن پرواز استانبول يا مشهد، پرواز چارتر مي‌گويند. در اين مثال، پروازهاي تهران ـ استانبول و تهران ـ مشهد از مسيرهاي پرطرفداري‌اند كه هميشه متقاضي دارند و پرواز اين مسيرها به‌صورت سالانه چارتر مي‌شود. اما چارتر بعضي مسيرها براي مدت كوتاه‌تري برقرار مي‌شود، مثلا فرض كنيم يكي از شركت‌هاي هواپيمايي به سفارش بعضي آژانس‌ها يا شركت‌هاي گردشگري، پرواز تهران ـ آمستردام را براي مدت سه‌ماه چارتر كند. در كل به دليل وجود متغيرهايي مثل زمان و مسير پروازي، عرصه‌ي پرواز چارتر تنوع و گوناگوني زيادي دارد.

اما فقط آژانس‌ها و دفاتر خدمات گردشگري نيستند كه پرواز را چارتر مي‌كنند. سازمان‌ها و ارگان‌ها و اداره‌جات و باشگاه‌هاي ورزشي و دركل هر نهاد دولتي و خصوصي كه براي تعداد زيادي از نيروهاي زيرمجموعه‌اش به بليط خارجي هواپيما نياز داشته باشد، اگر تعداد مسافرانش به حد نصاب يك پرواز برسد، ترجيح مي‌دهد به‌جاي خريد بليط براي تك‌تك كاركنانش، پرواز چارتر بگيرد. در اين شرايط هم هزينه‌ي آن ارگان و سازمان كمتر مي‌شود و هم براي نيروهايش در طول پرواز اختيار و راحتي بيشتري دارند.

• پرواز چارتر يعني دربست كرايه كردن هواپيما براي يك بازه‌ي زماني معين.

 

تفاوت پرواز چارتر و پرواز سيستمي
قبل از اين‌كه تفاوت اين دو پرواز را توضيح بدهيم، پرواز سيستمي را معرفي مي‌كنيم. شركت‌هاي هواپيمايي (ايرلاين‌ها) بنا به امكانات و شرايط‌شان، مسيرهاي پروازي مختلفي دارند كه طبق برنامه‌ريزي سالانه در آن مسيرها، در طول هفته يا ماه، پروازهايي با قيمت مشخص برقرار مي‌كنند كه به اين پروازها، پرواز سيستمي مي‌گويند.

 تفاوت مهم اين پروازها با پرواز چارتر در اين است كه برنامه‌ آن‌ها در طول هفته و ماه و هزينه‌‌شان مشخص است. شما مي‌توانيد مثلا از چند ماه قبل به مقصد زوريخ بليط هواپيما بخريد و هزينه‌اش را بپردازيد و بعدا بنا به تغيير شرايط سفرتان تاريخ پروازتان را جابه‌جا كنيد، يا اين‌كه اگر نتوانستيد به دليلي سفر كنيد، 

بليط خارجي را پس بدهيد و هزينه‌ي پرداختي‌تان را بعد از كسر جريمه‌ كنسلي پس بگيريد. يكي ديگر از ويژگي‌هاي پرواز سيستمي اين است كه در اين پروازها قيمت بليط بر اساس شرايط سني تعريف مي‌شود، مثلا بهاي بليط براي گروه سني بزرگسالان، كودكان و نوزادان متفاوت است و بليط نوزادان، ارزان‌ترين و بليط بزرگسالان، گران‌ترين بليط است.
نوشته شده توسط رضا رمضاني | ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۶:۰۴ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |